Deschis de Marți până Duminică: 10:00-13:00 și 14:00-18:00. Luni - închis.

Bucătăria medievală. Răsfăț culinar la curtea principilor Transilvaniei

Descoperă evoluția veselei și tacâmurilor folosite în spațiul european, la trecerea dintre medieval și modern, în cea mai nouă expoziție: „Bucătăria medievală. Răsfăț culinar la curtea principilor Transilvaniei”.
Vă invităm la deschiderea expoziție duminică, 11 septembrie, ora 15:00, în Palatul Princiar, corpul A, parter, Cetatea Oradea.
Expoziția face parte din proiectul „Bucătăria la curtea princiară a Transilvaniei în secolul XVI”, co-finanțat de Administrația Fondului Cultural Național și implementat de Muzeul Național Brukenthal, înscris în direcția strategiilor de dezvoltare durabilă ale județului Sibiu, pentru recunoașterea alimentației și gastronomiei la nivelul politicilor locale și regionale, parte a proiectului Sibiu 2019 – Regiune Gastronomică Europeană.
Expoziție realizată în colaborare cu Muzeul Național Brukenthal.