Te așteptăm în vizită la toate sub-secțiile noastre!

Muzeul Orașului Oradea - Cetatea Oradea

află mai multe

Recent reabilitată, Cetatea Oradea este gazda uneia dintre cele mai importante structuri muzeale din zonă: Muzeul Orașului Oradea – Complex Cultural. Muzeul reflectă atât istoria Cetății, cât și istoria orașului Oradea.

Muzeul Pâinii

află mai multe

Brutărie din anul 1692 și până în anul 1997, mai exact timp de 305 ani. Vechimea autentică a acestor cuptoare exercită o reală fascinație asupra vizitatorilor care au în fața lor mărturia unor secole trecute.

Muzeul Art Nouveau | Casa Darvas-La Roche

află mai multe

Casa Darvas-La Roche se redeschide după un amplu proces de restaurare din 20 august 2020, sub forma de sub-secție a Muzeului Orașului Oradea - Muzeul Art Noveau al orașului Oradea.

Memorialul ”Rezistență și Represiune în Bihor”

află mai multe

Memorialul este unic în spectrul muzeal românesc și se înscrie pe lista puținelor spații memoriale dedicate represiunii comuniste alături, de Sighet, Pitești, Gherla, Râmnicu Sărat.

Muzeul Istoriei Evreilor din Oradea

află mai multe

Muzeul a fost deschis în Sinagoga Ortodoxă Aachvas Rein, în semn de recunoștință a contribuției comunității evreiești la istoria orașului.